google2b259337bdfd3f8b.htmlשלי ברעם-מירוז מטפלת קלינית מוסמכת (M.A) - המסתורין הפנימי של האהבה
 


 

פרק 4 מתוך הספר
"המסע אל תבונת הנסתר - מדריך להתפתחות רוחנית"
מאת שלי ברעם (2006, הוצאת גלגל)


המסתורין הפנימי של האהבה

בוקר טוב לכם אהובים.
עבור רובכם אהבה היא מושג הקשור ברגשות חמים ועמוקים כלפי אהוב או אהובה, כלפי חבר או חברה, בין בני משפחה, ביניכם לבין בעלי החיים שלכם, וכיוצא באלה.
היום ברצוננו להסביר לכם מהי אהבת אמת, ולהתמקד בקשר שבינה לבין אהבה זוגית-רומנטית. מתוך הבנה זו, תוכלו להקיש ללא קושי גם על סוגי האהבה האחרים הבאים לידי ביטוי בחייכם.
ובכן, בין אם חוויתם אהבה רומנטית זה מכבר ובין אם לאו, כולכם חשים כי הנכם מכירים את מהותה האמיתית, ובטוחים שכאשר היא תופיע לפניכם תדעו כי זוהי אכן אהבת אמת – נטולת שיקולים תועלתניים, מסעירה ומרגשת, מיטיבה ומחבקת...
אך יחד עם זאת, רובכם חשים פעמים רבות בפער העמוק הנפער בין התחושה הפנימית שלכם לגבי אהבת אמת ובין האופן שבו האהבה מגלה את פניה בקשרים הזוגיים הרומנטיים שבחייכם.
 
 
 
אמנם בתחילת הקשרים שלכם עם אהוביכם אתם חווים אהבה בדיוק כפי שחלמתם אותה – מספקת ומכילה. אך לאחר זמן אינכם מבינים מדוע הרגשות החמים והנפלאים שלכם כלפי מושא אהבתכם – אשר נדמה היה לכם שיתקיימו לנצח – הולכים ומתפוגגים, ואתם מוצאים את עצמכם ניצבים מול אהוביכם בעיניים ריקות ולב נשבר... הרי ציפיתם שתהיה זו אהבת תמיד, ואיך יתכן כי רגשות אלה חלפו להם לבלי שוב?
ברצוננו להסביר לכם, כי הביטוי לאהבה שאתם חווים בדרך כלל בממדים הרגשיים והנפשיים הינו אספקט אחד בלבד של אהבת אמת, ובתצורה המוכרת לרובכם מהווה רמה נמוכה, באופן יחסי, של התחברות לאהבה. זאת משום שמקורה של האהבה באנרגיה הגבוהה ביותר של כל העולמות. במהותה אין היא קשורה באופן בלעדי ליצורים החיים על פני כדור הארץ, כיוון שהיא התדר שבו נבראו כל היקומים, באהבת האל האחד, והגדרתה היא התחברות אנרגטית מושלמת. אנא הבינו, התחברות מושלמת זו קיימת ונוכחת במחוזותיכם כל העת: האהבה מלאה ביקום והיקום מלא באהבה. על מנת לזמן אהבה אל חייכם עליכם להיפתח לקליטת תדר האהבה.
התדר הזה, האלוהי, הוא שמשרה את תודעת הנצח והשפע בעולמכם והוא המכוון אתכם, ביודעין ושלא ביודעין, לחיפוש אחר אהבת אמת, כי היא קיימת עמוק בכל אחד מכם. כולכם ידעתם אהבת אמת בעבר משום שהגעתם לחייכם הנוכחיים מן האינסוף – מתצורת האהבה הגדולה ביותר בכל העולמות, והיא מהדהדת בתוככם ומעלה בכם זיכרון מתוק של ידיעה נכספת...
עליכם להבין כי לא לשווא תרים אתם אחר אהבת אמת, אחר אהבה שהיא גבוהה יותר מרגש חולף, משום שאהבה כזו אכן קיימת – זוהי אהבת הנשמה.
על מנת להסביר לכם מהי אהבת נפש ומהי אהבת נשמה, מן הראוי שנגדיר תחילה את מישורי ההוויה שבהם אתם פועלים בעולמכם.
ראו, בני האדם, כי האל ברא אתכם בעלי גוף פיסי, גופים אנרגטיים, נשמה ונפש:
הגוף הפיסי – הינו מרכבת החומר שבאמצעותה נועדתם לחוות ולחקור את עולמכם. ודאי ידוע לכם, כי הגוף הפיסי, על אף שהוא נראה בתצורתו הנגלית כמסה יציבה, גם הוא סוג של אנרגיה, אלא שזוהי אנרגיה דחוסה ביותר היוצרת אשליה של חומר.
הגופים האנרגטיים – הם מצבורי אנרגיה המקיפים את הגוף הפיסי במספר שכבות בעלות איכויות שונות. הם אחראים על האיזון הפנימי האנרגטי של הגוף הפיסי והנפש, וכן על הקשר והעברת המידע שבין הגוף הפיסי והנפש לבין אנרגיות חיצוניות. הגופים האנרגטיים עשויים ממערכי אנרגיה נשמתית, שהם דחוסים ונמוכים ביחס לאנרגיות הנשמתיות הגבוהות, אך גבוהים מאנרגיית הגוף הפיסי, והינם בעלי יכולת הזדככות והתעדנות.
הנשמה – הינה תצורת ההוויה הרוחנית הגבוהה ביותר שלכם: ברמתה הגבוהה היא מחוברת אל האלוהות הנצחית, האינסופית, ושרויה מחוץ לגופכם הפיסי, וכמשפך גדול – שחלקו העליון פתוח אל המרחב האלוהי, וחלקו ההולך וצר מגיע אל הגופים האנרגטיים, אל הנפש ואל הגוף הפיסי – היא מתחברת אליכם בהבהוב אינסופי ומפיחה חיים בקרבכם.
הנשמה הגבוהה מכילה בתוכה את החלק היודע כל בכם – ראשית כאחרית, והיא גם אוצרת בתוכה את כל ההתנסויות האינסופיות שלכם מגלגולים אחרים ואת כל אלה אשר תתנסו בהן בחייכם הנוכחיים.
עליכם לדעת, כי קיים מספר בלתי מוגבל של נשמות בכל העולמות, וכי נשמות חדשות נחצבות מכור האנרגיה האלוהית כל העת. מכאן, שמתקיימות במקביל נשמות ברמות התפתחות שונות: ישנן נשמות חדשות, בלתי מפותחות, אשר משימתן היא להבין את מהות הקיום והאלוהות, והדרישות מהן במחזורי החיים הראשונים נמוכות מדרישתן העצמית של נשמות עתיקות, מנוסות וגבוהות, המגיעות למחזורי חיים מתקדמים לשם התפתחות והתעלות.
ברצוננו להבהיר, כי בניגוד לדעה הרווחת במקומותיכם, אין נשמות רעות. ישנן נשמות בלתי מפותחות, צעירות ואובדות דרך, הבוחרות בשוגג בדרכים עקלקלות, אך אין מתקיים רוע צרוף בעולמות העליונים.
ודאי תשאלו: אם הנשמות יודעות כל ומחוברות לאלוהות מדוע עליהן להתפתח ולאן עליהן להתעלות? ובכן, כל הנשמות מתקיימות במספר רב של ממדים בו-זמנית. החלק הגבוה ביותר והמעודן שלהן אכן מחובר לאלוהות, ויודע כל. אך יחד עם זאת, בממדים אחרים, הנשמות נמצאות ברמות התפתחות נמוכות יותר, המחייבות אותן להתעלות, וכל נשמה מתעלה על פי בחירתה.
אנו יודעים כי ניסוח זה אינו ברור עד תום, ואנו מודעים לכך שאינכם יכולים לתפוס אותו בשלמות במוחכם, אך נסו לדמות בעיני רוחכם לוליין המטפס על חבל המשתלשל מגובה רב ונוגע בתחתיתו בקרקע. הלוליין חופשי לטפס על החבל – לעלות ולרדת בו כרצונו.
הנשמה היא גם החבל וגם הלוליין... החבל משול לנשמה הגבוהה המגלמת תצורה אנרגטית קבועה ונוכחת, המחוברת בקצה העליון בכל זמן אל האלוהות ואל העולמות העליונים, ובקצה התחתון נוכחת בעולמות התחתיים, מהבהבת בתוך גופו של האדם ומפיחה בו חיים.
הלוליין מגלם את אופייה הדינאמי של הנשמה, את יכולת הבחירה שלה והשתנותה האינסופית, את יכולתה לבחור לשהות בגבהים אדירים ובלתי מוגבלים במחוזות אלוה, ואת יכולתה לבחור לשהות במחוזות הנמוכים, בהם מתקיימת הנפש.
תהליך ההתפתחות וההתעלות הרוחנית משול לטיפוס הלוליין על החבל. כל נשמה חדשה, הבוחרת לרדת אל עולמות החומר ולהתנסות בחיים בכסות אדם, מתחילה את דרכה מן הקרקע, ממחוזות הנפש. במהלך מחזורי חייה הנשמה בוחרת אם היא חפצה להעפיל אל הגובה ולהתקדם, אם ברצונה להשאר במקומה, והאם יש בה הצורך לסגת מהתקדמותה ולרדת חזרה אל הקרקע. נשמות גבוהות במיוחד, עושות את דרכן ומטפסות ב"מעלה החבל" אל העולמות העליונים.
הנפש – היא הרמה הנמוכה ביותר של הנשמה, ושונה בתכונותיה ממעלות הנשמה העליונה. היא זו המחברת בין האנרגיות הגבוהות של הנשמה הגבוהה ובין האנרגיות הדחוסות של הגוף הפיסי, ומשמשת מעין שנאי המעדן תדרי נשמה גבוהים, כך שהגוף הפיסי יוכל להכילם.
הנפש, בניגוד לנשמה הגבוהה, אך בדומה לגוף, מתהווה באופן שונה וחד פעמי בכל מחזור חיים. הנפש מכילה בתוכה, בין היתר, את הרגשות, הקשיים, המאוויים והרצונות הנמוכים שבכם, אשר הינם תולדה של החוויות וההתנסויות שאתם צוברים במהלך חייכם. מטרתכם בחיים אלה היא להעלות את הנפש הנמוכה ולזכך אותה אל רמת הנשמה הגבוהה.
 
כעת נעמוד על ההבדלים שבין אהבת הנפש לבין אהבת הנשמה. אהבת הנפש היא חמקמקה, ובנויה בעיקרה מתפיסה לא מודעת שלכם, או מודעת למחצה, את מושא אהבתכם כבעל היכולת לספק את צורכיכם הפיסיים, הרגשיים והנפשיים, כענף להיתלות בו. לרוב, יכולתו של אהובכם לספק את צורכיכם המשתנים פוחתת במהלך הזמן, וכתוצאה מכך גם הרגשות החמים שלכם חולפים, ואתם יוצאים לחפש את חיקו החם של אהוב חדש, זה אשר יסעיר באמת, יכיל אתכם באמת, והפעם לתמיד... וכך שוב דנים אתם את עצמכם לשברון לב, כיוון שאהבת נפש הינה אהבה בת חלוף.
אהבת נשמה אינה קשורה רק לרגש – היא מצב תודעה במהותה, אשר מתוכו נרקמים, בין היתר, רגשות עמוקים ויציבים כמו חמלה, אושר ושמחת ההוויה. אהבת נשמה בבסיסה היא היכולת שלכם לאפשר לעולמות האינסוף ולבורא להתחבר אליכם ולהניח לטבע הפנימי שבכם לנבוע אמת.
אהבת נשמה, מזוככת וצלולה היא מהאהבה הנפשית, ואינה מתכלה. במצב תודעה גבוה זה, מאפשר האדם לכל הסובב אותו להתחבר אליו ברמות של שלמות אנרגטית – ברמות החיבור המיקרוקוסמי.
חוק החיבור המיקרוקוסמי בא לציין כי קיימת בעולמכם האפשרות של התאמה מושלמת בין אלמנטים המתחברים זה לזה באופן טבעי – גם ברמה החלקיקית – ללא כל מאמץ. לכל ברייה על פני כדור הארץ יש טבע ייחודי, הכולל את החיבור המיוחד המיקרוקוסמי שלה אל העולם. וככל שזה נוגע אליכם, בני האדם, אם תאפשרו לעצמכם חיבור מיקרוקוסמי טבעי מרמת הנשמה אל עצמכם ואל העולם, ולא חיבור על בסיס של צרכים מרמת הנפש, יהיה בידכם לממש את הפוטנציאל האמיתי שלכם לכדי שלמות טהורה: תוכלו להתחבר חיבור עמוק אל הווייתכם הפנימית, אל זולתכם, אל מקומות, אל ממלכות החי, הצומח והדומם, ואל אירועים והתרחשויות – וכך תזכו להתאחד עם האלוהות. אז הפוטנציאל הטהור יהפוך לממשי, לבכם יחוש את אהבת האמת שבתוככם ויתווה בכם חמלה, אושר ושמחת הוויה אינסופיים. ולשם כך לא נחוץ לכם דבר זולת ההתכווננות האנרגטית הנכונה.
אולם אלה מכם החושבים כי ניתן להתחבר אל גרעין ההוויה הפנימית באמצעות השקעת מאמץ לוגי כזה או אחר, טעות בידם. החיבור אל רמת הנשמה יתרחש רק אם תניחו לטבע הפנימי שלכם לשאת אתכם אל מרחבי התודעה הגבוהה שלכם, למקום היודע כל בכם, ותשתמשו בחושיכם המעודנים על מנת להגיע לידיעה כי תחושת האושר האמיתית לעולם אינה יכולה להיות נרכשת מן החוץ, אלא רק להתהוות בתוככם.
 כל עוד אין מבינים את חוק החיבור המיקרוקוסמי, העולם נראה כשנוי במחלוקת, לא מובן ולא ברור. האמת טמונה בסוד הזרימה הפנימית של ההוויה.
כאשר האדם מתנגד לזרם הווייתו הנשמתי הטבעי ומכוון את עצמו באופן רציונלי בדרך שונה, הוא פוגם בהתממשות חוק החיבור ברמות הבסיסיות ביותר שלו. אז גם משתנה האיזון המיקרוקוסמי המושלם, והאדם אינו מנותב עוד אל התממשות הפוטנציאל הטהור שלו.
כשהאדם מניח ואינו מתערב באופן רציונלי בחייו אלא נותן ל"טבע לעשות את שלו", רק אז מתממשת מהותו האמיתית באופן החיובי והמושלם ביותר. אז מתהווה אהבה. האדם הופך לאהבה ומתחבר באהבה לכל.
אלא שיש לציין, כי כדי שאדם יוכל להניח לטבעו הפנימי הנשמתי לכוון אותו, עליו תחילה ללמוד ולהכיר את מהותו הנשמתית ולהתחבר אליה. הדבר נעשה באמצעות היכרות עם הרמות הנמוכות של הנפש, זיכוכן והתמרתן אל רמת הנשמה.
מרקם האהבה הזוגית מרמת הנשמה מגיע גם הוא מן המקומות הללו. בהתחברות זוגית נכונה ואמיתית, בן הזוג נוטל, באופן טבעי, חלק בהתחברות המיקרוקוסמית, כך שקיימת תחושה של זרימה הרמונית ונטולת מאמץ בין בני הזוג. זו האהבה אליה אתם כמהים – אהבה מן המקומות העמוקים ביותר של הווייתכם.
עם זאת, עלינו להדגיש כי למרות שאתם חשים שבקשר זוגי-רומנטי עוצמת האהבה גדולה יותר – משום שיש בה החיבור הבשרי החזק כל כך במקומותיכם – דעו, כי זהו רק אחד מביטוייה האינסופיים של האהבה. אנו מבקשים מכם לפתוח את שעריכם לתצורות הנוספות שלה ולא לשייך אותה לאנשים מסוימים בלבד, כיוון שכאשר האדם מחובר חיבור טבעי ושלם אל עצמו ואל סביבתו, הוא חש אהבה ברמות ובעוצמות עזות בכל הסובב אותו, באופן בלתי מוגבל. כאשר אדם שרוי באהבת נשמה כל העולם מאיר אליו פנים והוא חווה אהבת אינסוף בכל מישורי חייו.

אוהבים אתכם אהבת אמת, מלאכי התפארת.