google2b259337bdfd3f8b.htmlשלי ברעם-מירוז מטפלת קלינית מוסמכת (M.A) - קשיים בזוגיות
קשיים בזוגיות
 
 
החיים לצד אדם נוסף לאורך זמן כוללים בתוכם באופן טבעי קשיים והתלבטויות מסוגים שונים. להלן המרכזיים שבהם:
 
קשיים הנובעים מתוך המערכת הזוגית
 • קשיים בתקשורת
 • תחושות של כל אחד מבני הזוג שהאחר אינו מבין אותו דיו, או אינו עושה מאמץ כנה ואמיתי להבין אותו
 • תחושות של דחייה, חוסר אכפתיות, שיפוטיות וביקורת
 • תחושות של חוסר שוויון בקשר הזוגי ובנשיאת הנטל
 • שתלטנות וכפייה, בגידה והפרת אמון, קנאה, שחיקה ושעמום
 • יחסים מיניים לא מספקים או קרירות מינית
 • ריבים, אלימות מילולית  ופיסית, ועוד.
 
 

 
קשיים בזוגיות כתגובה למצבי חיים שונים
מצבי חיים שונים יכולים להעיב על הזוגיות ולגרום לקשיים בין בני הזוג: 
הצטרפות ילד לתא המשפחתי; מצב כלכלי קשה - אבטלה או פיטורין; בעיות בפריון; שכול או מחלה; עזיבת הילדים את הבית; זקנה, ועוד.   
  
קשיים ושינויים העולים ברמת הפרט
אירועים המתרחשים אצל אחד מבני הזוג ברמה האישית, עלולים לעתים להשפיע על מערכת היחסים הזוגית ולטלטל אותה: תחושות של חוסר מימוש עצמי; דיכאון; הפרעות חרדה; תופעות גיל המעבר ומשברי גיל; בעיות בתפקוד ובחשק המיני אצל אחד מבני הזוג; מצבים של טראומה ופוסט-טראומה, כגון הלם קרב; שינוי בתפיסות עולם וסגנון חיים - כמו חזרה בתשובה; עבודה במקום מרוחק,  וכו'.
 
למידע אודות סוגי הייעוץ הזוגי
 
 
חשיבותו של תהליך ייעוץ זוגי
ישנם זוגות המתמודדים בהצלחה עם האתגרים שמציבה בפניהם הזוגיות, אולם זוגות רבים מתקשים לטפל במצוקותיהם בעצמם, משום שבמצב של קונפליקט ומחלוקת הם נוטים להתבצר כל אחד בעמדותיו שלו - עד שלעתים נוצר ביניהם קושי של ממש בקיום דיאלוג פורה ובונה. מצב זה עלול לגרום לניכור מתמשך בין בני הזוג, ולתחושה של תקיעות וחוסר מוצא.
באמצעות ייעוץ זוגי, שהינו תהליך ייחודי של שיחות עם מטפל מקצועי, יכולים שני בני הזוג להיפתח לתובנות עמוקות באשר למהות הקשיים שהם חווים בזוגיות, ולקבל כלים חדשים להתמודדות עם מצוקותיהם. התהליך מאפשר לבני הזוג לפגוש האחד את השני באווירה תומכת, מיטיבה ואוהבת - מעבר לקונפליקטים, מאבקי הכוח, הייאוש והדכדוך עימם הם נאלצים להתמודד בחיי היומיום. התהליך מחזיר את החדווה והשמחה אל הקשר  הזוגי, ומסייע לבני הזוג לפתח חוסן במערכת היחסים, כך שיוכלו להתמודד בהצלחה עם בעיותיהם, מבית ומחוץ.
 
 
קשיים בפנייה לייעוץ זוגי
חרף הקשיים הפוקדים אותם, זוגות רבים בוחרים שלא לטפל ולתת מענה לבעיותיהם הזוגיות מסיבות שונות:

קשר שתיקה – ישנם זוגות הקושרים קשר שתיקה ומסתירים את הקשיים המתגלעים ביניהם, כדי ש"לא להוציא החוצה את הכביסה המלוכלכת". עמדה זו נובעת לרוב מתוך התפיסה שכל מה שקורה בתוך הזוגיות צריך להישאר בין בני הזוג, וכי גם אם בני הזוג נחשפים למצבים רגשיים קשים, עליהם להעמיד פנים ברבים כי הזוגיות שלהם יציבה וטובה. 
+
בושה ורגשות אשם - לעתים בני הזוג, או אחד מהם, חשים בושה ורגשות אשם על כך שהם חווים קשיים בזוגיות. חלקם אף מרגיש כי העובדה שאינם מצליחים להתגבר בעצמם על מצוקותיהם מעידה על כישלון ואופי חלש, ולכן מעדיפים שלא לחשוף חוסר הצלחה זה בפני גורם חיצוני. 
+
"ככה זה אצל כולם" – תחושות אצל אחד או שני בני הזוג כי זו טבעה של זוגיות: כל הזוגות חווים קשיים דומים – לכן צריך להשלים ולקבל את הקשיים כפי שהם, מוטב לסבול ולא להתלונן. 
+
"שום דבר לא יוכל לעזור" תחושות ייאוש והרגשה שהקשר הזוגי נמצא במצב בלתי הפיך, וכי שום התערבות או טיפול לא תוכל לשנות או להקל על הקשיים המתגלעים בקשר.
 
 
סטטיסטיקה ושכיחות
בשל ההתנגדות לטיפול זוגות רבים אינם ממצים את הפוטנציאל הזוגי שלהם, ונאלצים להתגרש. סקר שערך מכון דחף עבור העיתון ידיעות אחרונות בשנת 2005 גילה כי  74% מן הנשאלים החזיקו בעמדה שבמקרה של זוגיות בעייתית נכון להתגרש, ורק 1% מן הנשאלים תמכו בפנייה לייעוץ מקצועי!
 
גם הנתונים הסטטיסטיים באשר לשיעורי הגירושין בארץ ובעולם מגלים תמונה עגומה: באמצע שנות האלפיים כאחד מכל ארבעה זוגות התגרשו בארץ, ובאירופה שיעורי הגירושין אף הגיעו לממדים עצומים: באוקראינה התגרשו 63% מן הזוגות, בשבדיה 64%, ובפינלנד התגרשו 56% מן הזוגות.  
 
אין ספק כי הזוגיות במאה העשרים ואחת - בחברה החיה בנתיב המהיר ומציעה שפע הזדמנויות להיכרויות חדשות, ואף יחסים מזדמנים – אינה פשוטה כלל. אולם למרות האפשרויות הרבות למפגשים זוגיים חדשים, לעולם יהיה קשר אינטימי ומכיל בין שני אנשים מושתת על סבלנות, אורך רוח והתמדה. והחלפת בן זוג אחד באחר, פעמים רבות אינה פותרת את הבעיות הבסיסיות הנובעות באופן טבעי מיחסים בין בני אדם.
במקרים רבים, בחירה בהישארות בקשר הזוגי הנוכחי והשקעת מאמץ כן ואמיתי בפתרון הבעיות במערכת היחסים יכול לסייע לבני הזוג לעבור את המהמורות הקשות, ולחזק את הקשר האינטימי ביניהם - לעתים מעל ומעבר לכל הציפיות.

 
סוגי ייעוץ זוגי
 •  
כשתגיעו אליי תוכלו ליהנות מסוגי התערבות שונים, המתאימים לשלבים ומצבים שונים בזוגיות:
 • לעבור את השנים הראשונות בשלום: ייעוץ לזוגות צעירים
 • זוגיות במשבר : התמודדות עם מצבים קשים במערכת היחסים
 • "טיפול עשרת אלפים" לזוגיות : טיפוח ורענון הקשר הזוגי
 • להצליח בפרק ב': מערכות יחסים חדשות לאחר גירושין
 • ביחד ולחוד: טיפול פרטני באוריינטציה זוגית
 • להתגרש בכבוד: ייעוץ זוגי ו/או פרטני - לקראת ובמהלך גירושין
 • זוגיות מקודשת: ייעוץ זוגי רוחני
 
 למידע מפורט אודות הייעוץ זוגי